מילות סיכום לסמינר "קיבוץ הלכה ומעשה"

סמינר "קיבוץ – הלכה ומעשה" (סמינר הנקלטים) הסתיים השבוע. מטרת הסמינר היתה ליצור תהליך מובנה ומקיף ככל האפשר ללימוד ושיח על חיי קיבוץ, וקטורה בפרט


סמינר "קיבוץ – הלכה ומעשה" (סמינר הנקלטים) הסתיים השבוע. מטרת הסמינר היתה ליצור תהליך מובנה ומקיף ככל האפשר ללימוד ושיח על חיי קיבוץ, וקטורה בפרט. במשך 7 חודשים נפגשנו מדי כשבועיים לסדנאות בהנחיית חברי קיבוץ ואורחים מהאזור ולמדנו על משק שיתופי, על קהילה קיבוצית ועל הערכים המיוחדים לקיבוץ קטורה.

מעגל המשתתפים הורחב מעבר לקבוצת הנקלטים וכלל גם חברים חדשים, שהתקבלו לחברות ב-5 השנים האחרונות, ותושבים שרצו להכיר יותר את הקיבוץ. ההרכב הייחודי היה פורה ומשמעותי. זהו למעשה מעגל הדור הצעיר של המצטרפים לקיבוץ, הדור שיוביל את הקיבוץ בעתיד ויעצב את אופי הקיבוץ בעשורים הבאים.

המשתתפים ציינו שהסמינר תרם להבנה עמוקה יותר של ערכי הקיבוץ והקשר ביניהם לאופן התנהלות הקיבוץ, נתן מקום לשיח ולביטוי מחשבות ודעות, וחיזק את ההבנה, שהקיבוץ הוא שלנו. בידינו לעצב אותו, לשמר את היפה והמיוחד בו ולהמשיך לפתח ולשפר אותו, באמצעות הסכמות שנצליח לבנות בינינו.

הצוות המוביל של הסמינר כלל שותפים בשלבים שונים של הצטרפות וחברות בקיבוץ: יובל, לאה, מאיר, יואל ואיילי, וכך גם המנחים בסמינר – שהיו בחלקם וותיקים, ובחלקם מבין משתתפי הסמינר עצמם. מצטרפים חדשים מכל המעגלים תרמו מכישוריהם האישיים והמקצועיים וחברים חדשים נתנו דוגמא אישית של מעורבות והובלה במשק ובקהילה, שיתפו מניסיונם ותובנותיהם ותרמו לשיח פורה במיוחד. בחלק מהמפגשים הוזמנו גם וותיקים להצטרף כמשתתפים וחיזקו את תחושת החיבור והשותפות שהסמינר שאף ליצור, הלכה למעשה.

אחד השיאים של הסמינר (אם לא ה--), היה יום סיור במשק, שהחל השכם בבוקר, בגיוס משותף בגדיד, המשיך בסיורים באלגטק (ממש בין הצינורות!! סיור שעושים לאח"מים בלבד!!), במבשלת הבירה, בבית הבד של הארגן ובקרן קולות, והסתיים בשיחה מאוד משמעותית בהנחיית טלי על ערך העבודה ועל מערכת העבודה בקיבוץ.

הסמינר מיועד להתגבש לתכנית על בסיס קבוע, ש"תרוץ" מדי כשנתיים, בכל פעם עבור המצטרפים החדשים שיגיעו באותה תקופה (ואלו שלא הספיקו הכל בפעם הקודמת...), ותהפוך לחלק בלתי נפרד מתהליך הקליטה.

תודה רבה לצוות הסמינר, למנחים, למדריכי הסיורים, לבייביסיטריות ולבייסיטרים, לועדת קליטה על העבודה המסורה בכל ימות השנה, למזכירות המדהימות והתומכות שלנו, וכמובן למשתתפים האלופים – דור ההמשך האיכותי שלנו!!

איילי.