טיול יום לגיל השלישי

ביום ו' שעבר עלו למיניוואן שלושה עשר חברים ותיקים- יום כיף למועדון הגיל השלישי של קטורה. ליוו אותנו אנשים הוועדה, חלק מהם (טלי, שיזי ויעל שחם) לא "חברי המועדון" עדיין.   ההרפתקה אורגנה ביסודיות ע"י טלי שדאגה להסעה ואירוח באתרים שונים. 


תחנה ראשונה, פארק הצפרות באילת. קבל אותנו צדוק – מדריך ואיש תחזוקה במקום. דבר בשצף ובהתלהבות על המקום , דבריו מתובלים בבדיחות ובקסם. איש תיירות אילתי ותיק וחביב. סיפר על האופי של אזור המפרץ לפני מאה ומאתיים שנה, לפני יישוב המקום ע"י האדם המודרני. לציפורים היה שם גן עדן, עם שפע ומגוון עצים, שיחים, חרקים, זחלים, מכרסמים וכד'. בעשורים האחרונים מנסים בפארק להחזיר את המצב האידילי הזה למקום, גם אם הוא מוגבל היום ע"י שדה תעופה, בתי מלון, כבישים , בתים, וכו'. הוא ציין את המסלולים המוכרים של הציפורים בנדודיהן, צפונה ודרומה. בפארק תופסים את הציפורים, מזהים ורושמים את נוכחותן , מסמנים אותן בטבעות ו/או במשדרים, משחררים אותן, ומקווים לארח אותן שוב. לא תמיד זוכים לזה בגלל אחוז התמותה הגבוה משך הנדודים.  ציפורים עם משדרים שמגיעות לערב הסעודית במעופן חשודות לעיתים כמרגלים בשליחות ישראל , ונהרגות... אחרות נופלות טרף לבני מינן או לבני מיננו.  אתר הפארק הוא טבע פראי,  עם אגמים פתוחים, צמחי קנה , מקומות מסתור לקינון, ונקודות תצפית מסודרות עם משקפות חזקות. היינו שם מעט זמן, אבל מי שמתכנן לעצמו לצפות שם בשקט משך שעה ייהנה מהיכרות עם ה"אוכלוסייה" המקומית   המכובדת.

התחנה השנייה שלנו הייתה בגן הבוטני. כולנו מכירים את המקום המקסים בפאתי צפון העיר, בואכה רמי לוי, ביג, ואטרקציות לאומיות אחרות.. מכירים את אזור המשתלה והבסטה הקטנה בה אפשר לקנות ציוד כיפי נלווה לגינה- פעמוני רוח, גרלנדות סולאריות, עציצים לתליה וכד'. אבל זה היה דווקא בסוף ביקורנו שם. עם ההגעה לשם התקבלנו כאורחים מכובדים בפינת האירוח שלהם- ספסלים ושלחנות מעץ מלא ממוחזר- עם פריסת פירות העונה : מלון, קיוי, פיטייה, אננס, אבטיח וגם סושי פירות!  שמענו שם  מבוא לגן הבוטני ע"י יורם, אחד המייסדים של הגן. הסביר שהאתר – גן עדן אמיתי באמצע המדבר- הוא מתוחזק ע"י צוות של כשנים עשר אנשים. מטרת הגן בהיווסדה היתה לסגל מיני צמחים לגדול בערבה במים הקשים שלנו, ולספק אותם לאנשי אילת והעירייה. ההשקיה היא בטפטפות בלבד, ואין כל שימוש בחומרי הדברה. מזיקים מורחקים משם באופן מכני בלבד. שתילת עצים וצמחים אחרים בגובה- על טראסות או פשוט על תלוליות - עוזרת במניעת נזק של מליחות. יורם עצר ליד מספר עצים והודה לאיליין (שהייתה אתנו) על התרומה לגן! הוא הוביל אותנו במורד גרם מדרגות אבן ליער הגשם- ג'ונגל של עצים, שיחים, ומטפסים בו מתיזים מים מצינורות עליונים כדי ליצור אווירה לחה.  הכל פרא, הכל ירוק, מרשרש, ומדהים ביופיו, כולל בריכה מוחזרת מוקפת מגוון עצים, עם צמחיה צפה על שטחה. 

אז מה לומר? אני זכיתי לבקר בשני מקומות קרובים בהם עוד לא הייתי, בחברה מצויינת, וברוגע.

תודה לצוות שארגן את היום הנפלא, ונותר רק להמליץ בחום למי שעוד לא חשב/טרח להגיע לשני האתרים  האלו-  אתם מפסידים!  

מאלה